sina hosseini یکشنبه 25 آذر 1397 08:10 ب.ظ نظرات ()

انالیز و بررسی نسخه‌های مختلف پچ بازی Dota 2 یکی از دغدغه‌های کاربران این بازی محبوب به شمار می‌رود چرا که تغییرات انجام شده در پچ بازی سبب می‌شود تا بسیاری از روش‌ها و استراتژی‌های بازی تغییر کند و در نتیجه هم‌سازی با این تغییرات برای بسیاری از کاربران نوعی چالش را به وجود آورد. در هر سری از مطالب «تحلیل و بررسی پچ بازی Dota 2» سعی می‌شود تا به بررسی و تحلیل پچِ به روزِ بازی Dota 2 پرداخته شود و با پررنگ کردن بخش‌های مهم آن، نکات لازم و کاربردی که کاربران مختلف می‌توانند از آنها استفاده کنند بیان شوند. پیش از ورود به بررسی و آنالیز پچ، ذکر چند نکته ضروری است:

  • هدف این مطلب به هیچ عنوان پوشش خبری و ترجمه خط به خط پچ‌های Dota 2 نیست بلکه تنها سعی می‌شود تا نکات مهم و کلیدی پچ، با رویکرد بررسی و تحلیل بازتعریف شوند. بنابراین بسیاری از مباحث پایه‌ایِ Dota 2 شامل این مطلب نخواهند شد.

  • مبنای بسیاری از تحلیل‌ها و نتایج، استفاده از آمار و مستندات به روز است و زومجی برای این کار از سایتDotabuff به عنوان مرجع استفاده خواهد کرد. با این حال سعی شده است تا تجربیات نویسنده نیز به عنوان مکمل به تحلیل و بررسی‌ها اضافه شود.

  • شما نیز می‌توانید از سایت مرجع Dotabuff برای بررسی بازی‌های خود با جزییات بیشتر استفاده کنید و در صورت لزوم، آن را با زومجی یا دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. برای این کار کافی است در قسمت تنظیمات بازی، تیک گزینه Expose Public Match Data را زده باشید. سپس با مراجعه به سایت Dotabuff و لاگین کردن در آن، از ویژگی‌های کاملا شخصی‌سازی شده آن استفاده کنید.

در سری قبلی از مقالات «تحلیل و بررسی پچ بازی Dota 2» به بررسی مختصر و مفیدی از تغییرات کلی، آیتم‌ها وتغییرات نقشه در پچ 7.20 پرداخته شد. چنانچه این مطلب را دست داده‌اید می‌توانید از طریق این لینک به آن مراجعه کرده و از آخرین وضعیت تغییرات یاد شده مطلع شوید. بخش هیروها در بازی Dota2 همیشه پرطرفدارترین قسمت آن بوده است و به دلیل اهمیت این بخش و با توجه به حجم زیاد تغییرات آن در پچ 7.20 زومجی تصمیم گرفت تا مطلبی اختصاصی به آنالیز و بررسی هیروهای 7.20 اختصاص دهد. در پچ 7.20 شاهد تغییرات گسترده‌ی هیروهای بازی بودیم و این موضوع کار را برای کسانی که به هیروهای متای پچ قبل عادت کرده بودند، حسابی سخت کرده است. با آمدن پچ جدید بسیاری از هیروهای بازی Rework شدند و همین موضوع سبب شد تا آن دسته از هیروهایی که در پچ قبلی به طور کلی از متا کنار رفته بودند، اکنون به بازی برگردند. دقیقا اوایل انتشار پچ بود که هیروهایی نظیر Slark و Luna به طرز وحشتناکی قوی شده بودند و امکان مهار آنها حتی در اوایل بازی نیز ناممکن شده بود اما رفته رفته با آمدن ریز پچ‌های متوالی و اخیرا نیز 7.20e به نظر می‌رسد اکنون بهترین زمان برای بررسی هیروهای پچ 7.20 باشد.

در پچ 7.20 هیروهای زیادی دستخوش تغییر شدند اما در این مطلب فقط و فقط به آن هیروهایی پرداخته می‌شود که از زمان انتشار 7.20 بیشترین تاثیر و حضور را در متای بازی داشته‌اند. بررسی هیروها در سه دسته‌ی Core، Support وOfflane انجام خواهد گرفت با این تمهید که هیروهای Carry و Mid Laner در رده‌ی Core دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه سعی می‌شود تا آنالیز مختصر و دقیقی از آنها ارائه شود.

هیروهای Core

در 7.20 شاهد تغییر فرمول Armor در بازی بودیم که به نظر من بزرگترین و مهم‌ترین تغییر بازی به حساب خواهد آمد. میزان آرمور برخلاف پچ قبلی، در 7.20  به طرز شگفت‌آوری تاثیرگذار است. کافی است در این پچ چندین بار با هیروهایی که آرمور بالاتری داشته یا قابلیت رسیدن به آرمور بالاتر از طریق آیتم را دارند بازی کرده باشید، در آن صورت حتما گزاره بالا را تایید می‌کنید. این تغییر یک پیام واضح در بازی دارد و آن این است که هیروهای Agility اکنون از اهمیت زیادی در بازی برخوردارند. در پچ فعلی با توجه به تغییرات آرمور و رابطه مستقیم آن با Agility، می‌توان نتیجه گرفت که هیروهای Agility بهترین گزینه برای نقش Carry در بازی خواهند بود. بر همین اساس، هیروهای نقش Core که به آنها خواهیم پرداخت عمدتا از گروه Agility در بازی هستند.

Slark

یکی از شگفتی‌های غیرمنتظره 7.20 به یقین بازگشت Slark به بازی است

دیدن نام این هیرو در صدر این لیست از دو جهت جالب است. اول برای کسانی که تا پیش از پچ جدید با Slark بیش و کم بازی می‌کردند و حالا با باف‌های اعمال شده و برگشت او به متای بازی، بسیار خوشحالند. دوم اما برای کسانی که این هیرو را جز کابوس‌های Dota2 می‌دانند و در پچ فعلی، این کابوس برایشان تبدیل به سرطان شده است! خاصیت جدید Pounce که حالا جلوی Blink یا TP یا هر نوع قابلیت منجر به تحرک هیروی حریف را می‌گیرد در کنار باف اعمال شده روی Dark Pact که اکنون قابلیت دیباف کردن Hex را هم دارد، او را تبدیل به یکی از خطرناک‌ترین هیروهای متای فعلی می‌کند. تغییرات آرمور در بازی با در نظر گرفتن خاصیت Permanent Agility Steal باعث شده تا این هیرو چه در اوایل و چه در اواخر بازی، از آرمور بالایی برخوردار شود. هیروی Slark مدت زیادی از متای بازی کنار رفته بود اما حالا به یکی از هیروهای ثابت بازی تبدیل شده است. یکی از شگفتی‌های غیرمنتظره 7.20 به یقین بازگشت Slark به بازی است.

در حال حاضر آیتم بیلدهای این هیرو در میان مدت و بلند مدت دچار تغییر نشده اما در اوایل بازی دو نوع آیتم بیلد برای او وجود دارد که یکی از آنها اکنون منسوخ شده است. اول بازی کردن با Phase Boots و اختصاص دو یا حتی سه اسلات به Wraith Band و بیلد دوم، استفاده از Power Treads و اختصاص یک اسلات به Wraith Band که کمابیش به آیتم بیلد پچ قبلی شباهت دارد. با تغییر مجدد Phase Boots پس از 7.20d قطعا بیلد اول برای هیروی Slark دیگر بی‌معنی خواهد بود. پس اگر جز کسانی هستید که با این هیرو بازی می‌کند، استفاده از Power Treads و داشتن یک یا دو Wraith Band در اول بازی کافی خواهد بود. خبر بد اما این است که در 7.20e هر دو آیتم نام برده یعنی Wraith Band و Power Treads نرف شده‌اند که این موضوع کار را برای Slark در اوایل بازی سخت می‌کند. بنابراین دیگر نمی‌توان این هیرو را در پچ فعلی، آنچنان «باگ» نامید اما Slark هنوز هم در 7.20 حرف برای گفتن دارد و دلیل آن نیز بیشتر به علت باف‌های اعمال شده روی Pounce و Dark Pact است.

Phantom Assassin

تغییرات اعمال شده در آرمور باعث شده تا Phantom Assassin در پچ فعلی به یکی از هیروهای ثابت اغلب بازی‌ها تبدیل شود. Desolator یکی از آیتم‌های ثابت این هیرو به شمار می‌رود و با احتساب Talent لول 15، او نه تنها می‌تواند برای هیروهای ساپورت با آرمور پایین خطرناک باشد بلکه حتی برای هیروهای کری حریف نیز یک تهدید بالقوه به حساب آید. با وجود نرف اعمال شده روی Blur که حالا دارای 0.4  ثانیه کست پوینت بوده و همچنین نرف‌های ریزی که در پج 7.20e بر این هیرو اعمال شده، به نظر می‌رسد Phantom Assassin حالا حالاها قصد خروج از متای بازی را ندارد چرا که داشتن AS اضافه هنگام Phantom Strike یکی دلایل حضور این هیرو در اکثر بازی‌هاست. احتمال اینکه در پچ‌های آینده شاهد نرف دوباره‌ی این هیرو باشیم، دور از انتظار نیست. با این حال اگر در اکثر بازی‌هایتان به این هیرو برخورد کردید، استفاده از هیروهای Burst Magic دمیج مانند Zeus، Sky و امثال آن به شما توصیه می‌شود. راه حل دیگر استفاده از هیروهای Axe یا Batrider در پوزیشن آفلین برای کانتر کردن این هیرو هستند. اگر هم هر یک از دو راه بالا به نظرتان کارساز نمی‌آید، بهترین گزینه Pick یا Ban کردن آن در دقیقه اول بازی است!

Juggernaut

هیروی Juggernaut در همه‌ی پچ‌ها بیش و کم حضور داشته و محبوبیت این هیرو ظاهرا هیچ وقت کاسته نمی‌شود که هیچ، بلکه پچ به پچ بیشتر نیز می‌شود. تغییر Omni Slash این هیرو باف چندان سنگینی به حساب نمی‌آید، خصوصا اینکه در 7.20e شاهد نرف شدن اندک این قابلیت بودیم اما این تغییر تنها سبب شد تا گرایشی که قبلا به این هیرو وجود داشت، اکنون بیشتر شود. آیتم بیلد این هیرو کماکان مانند سابق است و اگر از فارم خوبی در لاین برخوردار هستید، همچنان آیتم Battlefury توصیه می‌شود. اما در اواخر بازی اگر پیش از این برای Eye of Skadi اقدام می‌کردید، اکنون Butterfly گزینه بهتری است چرا که داشتن AS بالا در اواخر بازی، می‌تواند Omni Slash شما را به طرز محسوسی قوی‌تر کند.

Dota2 Dazzle

Dazzle

از دیدن این نام این هیرو در لیست هیروهای Core تعجب نکنید! قابلیت جدید Bad JuJu و Poison Touch که در حال حاضر یکی از قوی‌ترین قابلیت‌های اول بازی به شمار می‌رود، هیروی Dazzle را به طرز وحشتناکی قوی کرده است. همین موضوع سبب شد تا در تورنومنت Chongqing Major شاهد حضور این هیرو در پوزیشن آفلین و میدلین نیز باشیم. Dazzle اکنون جز معدود هیروهایی به شمار می‌رود که قابلیت‌های تهاجمی و تدافعی را با هم دارد. هیرویی که هم می‌تواند با Poison Touch هیروی حریف را اذیت کند و از طرفی در صورت مشکل، سریعا خودش را Heal کند.

Bad JuJu و خاصیت Cooldown Reduction سبب شده تا آیتم Necronomicon به یکی از آیتم‌های اصلی او در پچ فعلی تبدیل شود که قابلیت تهاجمی زیادی را به این هیرو اضافه می‌کند. اگر تجربه حرفه‌ای از بازی با Dazzle را در پوزیشن ساپورت داشته‌اید، بد نیست آن را در پوزیشن آفلین و میدلین نیز آزمایش کنید. هرچند توصیه می‌شود پیش از اینکار حتما به ترکیب هیروهای تیم مقابل توجه کنید. هیروی Dazzle تنها در مقابل هیروهایی که از آرمور پایین و فقدان قابلیت Disable رنج می‌برند کارساز خواهد بود، در غیر این صورت انتظار این را داشته باشید که لاین مید یا آفلین را واگذار کنید.

Drow Ranger

در اوایل انتشار 7.20 اینطور به نظر می‌رسید که تغییرات اعمال شده روی این هیرو نرف به حساب می‌آید اما دقیقا پس انتشار 7.20c و اضافه شدن آن 120 دمیج باعث شد تا دوباره شاهد حضور این هیرو در متای فعلی باشیم. دلیل آن هم بیش از هر چیز به قابلیت آلتیمیت این هیرو برمی‌گردد که به کمک آن می‌تواند پس از لول 6 سرعت فارم خود را افزایش دهد و در صورتی که در لاین مید چندان موفق ظاهر نشود، می‌تواند فارم خود را در جنگل جبران کند؛ حتی می‌توان ادعا کرد سرعت فارم او قابل رقابت با بسیاری از هیروهایی است که جنگل محل اصلی فارم آنهاست. این نکته را نباید از یاد برد که Drow Ranger در حال حاضر یکی از آن هیروهایی است که بیشترین سود را از آیتم Wraith Band می‌برد به گونه‌ای بسیاری حتی 4 اسلات خود را به این آیتم اختصاص می‌دهند. در نهایت با داشتن همین آیتم‌ها و یک عدد Hurricane Pike می‌توان به راحتی در درگیری‌ها شرکت کرد. از این هیرو می‌توان به عنوان هیروی کری یا مید استفاده کرد ولی با توجه به نکات گفته شده، بهینه‌ترین پوزیشن برای او مید خواهد بود چرا که بهتر است پروسه لول آپ شدن او زودتر انجام شود.

Huskar

Huskar تنها هیرویی است که در 7.20 بیشترین برد را به لحاظ تغییرات کرده است

اغلب هیروها وقتی در یک پچ دچار تغییر می‌شوند، در کنار مزایا معایبی را هم به چشم خود می‌بینند اما به نظر من Huskar تنها هیرویی است که در 7.20 بیشترین برد را به لحاظ تغییرات کرده است. این هیرو قابلیت Magic Resistance را از دست داده است اما در قبال آن سود بیشتری کرده است. حالا Inner Vitality با Beserker's Blood ترکیب و یکی شده و در همین حال یک قابلیت Disarm نیز به او اضافه شده است! دیگر چه تغییری بهتر این برای Huskar می‌خواهید؟ هیروی Huskar در مقابل بسیاری از هیروهای Physical Damage مانند Phantom Assassin ضعیف به حساب می‌آمد اما حالا که قابلیت Disarm دارد، جلوی چنین هیروهایی نیز می‌تواند بدون دردسر بازی کند. فقدان Magic Resistance در اوایل بازی نیز با اختصاص دادن 4 یا حتی 5 اسلات به Bracer خیلی راحت جبران می‌شود. از طرفی چنین آیتم بیلدی میزان HP و HP Regen این هیرو را به طرز وحشتانکی بالا می‌برد و او را به یکی از خطرناک‌ترین و جان‌سخت‌ترین هیروهای اول بازی تبدیل می‌کند. انتخاب این هیرو در مقابل هیروهای فاقد Disable، در پوزیشن کری و مید توصیه می‌شود.

سایر هیروهای Core

پیشنهاد جایگزین برای پوزیشن کری، هیروی Naga Siren خواهد بود که تغییرات او در 7.20 به نظرم تماما مثبت بوده است. داشتن 7 آرمور در اول بازی و قابلیت Rip Tide که حالا به حالت Passive درآمده باعث موثر بودن او در لاین Safe شده است. چنانچه در لاین Safe فارم خوبی نداشتید، فارم در جنگل توسط Illusionها گزینه جبران خواهد شد. نکته دیگر آنکه شدیدا توصیه می‌شود از خریدن Radiance خودداری کنید. در 7.20 خرید یک Manta Style و Diffusal Blade می‌تواند این هیرو را در اوایل بازی به شدت قوی کند و حتی برد شما را زودتر رقم بزند.

علت اینکه از هیروی AntiMage در لیست اصلی استفاده نکردم، به یقین چیزی جز نرف‌های پیاپیِ این هیرو در پچ‌های متوالیِ پس از 7.20 نیست و نقطه عطف آن قطعا 7.20e است. اول از همه آنکه قابلیت Counter Spell اکنون هم به لحاظ مدت زمان و همه به لحاظ مصرف مانا نرف قابل توجهی شده است. نکته دوم اینکه پیروزی با هیروی AntiMage همواره منوط به فارم مناسب و به دست آوردن هر چه سریع‌ترِ Battlefury است. حال سوال این است که اگر این اتفاق رخ ندهد یا خیلی دیر رخ دهد چطور؟ در پچ فعلی هیروهای کریِ پرطرفدار عمدتا هیروهایی مانند Phantom Assassin و Slark هستند که خیلی سریع به درگیری‌ها اضافه می‌شوند و برخلاف AntiMage به فارم طولانی مدت نیاز ندارند. این یعنی انتخاب AntiMage در 7.20 با ریسک بسیار بالایی همراه خواهد بود. بنابراین زمانی این هیرو به عنوان پوزیشن کری پیشنهاد می‌شود که حتما از فارم خود مطمئن باشید.

تغییر هیروی Chaos Knight و خصوصا باف اعمال شده در 7.20e می‌تواند قابل توجه باشد. مشکلی که هیروی Chaos Knight همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کند، سرعت فارم پایین است. بنابراین اگر از این هیرو به عنوان پوزیشن کری استفاده می‌کنید، توصیه این است که حتما در لاین مربوطه از کمک یک ساپورت تهاجمی استفاده کنید و تا می‌توانید از طریق کیل‌های پیاپی سرعت فارم و لول آپ خود را افزایش دهید.

در لاین مید اما هیروی Outworld Devourer نیز شدیدا به کسانی که به این هیرو مسلط هستند توصیه می‌شود. این هیرو در 7.20 دچار تغییراتی شده که تماما به نفع اوست. اگر برای لاین مید به جز Huskar یا هیروی مورد نظر خودتان گزینه‌ی بهتری پیدا نکردید، Outworld Devourer می‌تواند پیروزی را برای شما تضمین کند با این شرط که به او کاملا مسلط باشید و بدانید مقابل چه هیرویی در لاین مید بازی خواهید کرد.